Bay Keuner’in Öyküleri - Bertolt Brecht ⋆ E-KitapHane
Anasayfa / Hikaye / Bay Keuner’in Öyküleri – Bertolt Brecht

Bay Keuner’in Öyküleri – Bertolt Brecht

Bay Keuner’in Öyküleri – Bertolt Brecht

Uşak ya da efendi
“Kendisiyle ilgilenmeyen kişi, kendisiyle ilgilenecek birini bulur. O bir uşak ya da bir efendidir. Bir uşak ya da efendi birbirinden pek farklı değildir, bu ayırım salt uşak ve efendi için vardır.” dedi Bay Keuner, düşünür olarak.
“Peki öyleyse kendisiyle ilgilenen doğrusunu mu yapmış oluyor?”
‘‘Salt kendisiyle ilgilenen, hiç bir şeyle ilgilenmemiş sayılır. O Hiç’liğin uşağıdır ve hiç bir şeyin efendisi değildir.”
“Öyleyse kendisiyle ilgilenmeyen mi doğrusunu yapmış oluyor? ”
“Evet, eğer başkalarının onunla ilgilenmesine neden üretmiyorsa, bu da hiç bir şeyle ilgilenmemek ve Hiç’liğe hizmet etmek anlamına gelir, ki bunlar hiç bir şey değildirler ya da Hiç’liğe efendilik etmek, bunlar da hiç bir şeydirler. ” dedi düşünür Bay Keuner, gülerek.

Bay Keuner’in Öyküleri – Bertolt Brecht

Bay Keuner Bay Şaşkın’la karşılaşmıştı, Bay Şaşkın gazetelere karşı savaşan biriydi. “Ben gazetelere karşı büyük bir muhalifim” dedi Bay Şaşkın. “Gazeteleri filan istemiyorum.” Bay Keuner: “Ben daha büyük bir muhalifim bu gazetelere karşı: Başka gazeteler istiyorum.”
“İsteminiz nedir?”, dedi Bay Keuner Bay Şaşkın’a, “yazın bana bir kâğıda da gazeteler yayımlanabilsin. Çünkü gazeteler çıkacaktır. Ama isteyebileceğinizin en azını isteyin: Örneğin eğer siz rüşvetçilerin eline bırakırsanız gazetelerin yayımlanmasını, bu beni daha çok sevindirirdi, rüşvet almayanların eline geçmesini istemenizden, çünkü en azından onlara rüşvet verirdim, böylece onlar da gazeteleri düzeltirlerdi. Ama siz rüşvet almayanları isterseniz, hemen böylelerini aramaya başlamamız gerek ve bulamadığımızda da böylelerini yetiştirmeye koyulmalıyız. Yazın bir kâğıda gazetelerin nasıl olması gerektiğini, bir karınca bulursak bu kâğıtta yazılanı onaylayan, hemen başlayalım. Bu karınca, gazetelerin düzeltilmesinin olanaksızlığı üstüne genel bir haykırıştan daha çok yardım edecektir bize, gazetelerin düzeltilmesinde. Sıradağları bir tek karınca ortadan daha çabuk kaldırabilir, çevrede dolaşan kaldırılamayacağı söylentileri olsa bile.”
Eğer gazeteler düzensizlik için bir ilaçsa, demek ki, düzenlilik adına da bir ilaçtırlar. Gazetelerin değeri Bay Şaşkın’ın hoşnutsuzluğundan bile kanıtlanmıştır. Bay Şaşkın gazetelerin bugünkü değersizliği ile ilgilendiği kanısında, ama gerçek yarının değeriyle uğraştığıdır.

Bay Keuner’in Öyküleri - Bertolt Brecht
Bay Keuner’in Öyküleri – Bertolt Brecht

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir