Arıza Babaların Çatlak Kızları - Ayten Kaya Görgün ⋆ E-KitapHane
Anasayfa / Roman / Arıza Babaların Çatlak Kızları – Ayten Kaya Görgün

Arıza Babaların Çatlak Kızları – Ayten Kaya Görgün

Arıza Babaların Çatlak Kızları – Ayten Kaya Görgün

Arıza Babaların Çatlak Kızları – Ayten Kaya Görgün Mahalledeki en dini bütün görünüp Allah korkusunu kolye ucu yapıp yaşayanı da, Allah’ı evinden kovanı da bu konuda hemfikirdi; bunun adı hırsızlık değil kamulaştırmaydı, haklarını alıyorlardı. Ortada yüreklice “hak”ımızı istiyoruz, alıyoruz diyen çıkamasa da hak ettiğini alamadığını düşünen binlercesi sağdan soldan tırtıklayarak bu açığı kapamaya çalışıyordu. Olayın özü buydu, çalmıyorlardı haklarını alıyorlardı.

Arıza Babaların Çatlak Kızları – Ayten Kaya Görgün

Elektriği çalmak günah ve ayıp sınırlarına girmediği için olsa gerek, bu konuda yardımlaşma, dayanışma had safhadaydı. Ya da suç ortaklığıydı mahalleyi birbirine bağlayan. Mahallenin başında elinde makbuzlarla devlet görevlisi göründüğü anda fısıltı telleriyle haber bütün evlere ulaşır, herkes acil önlem durumuna geçer, elektrik sayaçlarındaki filmler (en basit yöntem budur, sayacın çalışmasını tamamen durdurur.) çıkarılır, ikinci sayaçlar bir sigortayla devre dışı bırakılırdı. Bu konuyu da abartanlar yok değildi hani. Örneğin, Sadık ağabey, bu konuda kendini aşmış bir adamdı. Mahalleli ilk onda gördü kalorifer sistemini, hem de elektrikle çalışanını. Çatısı teneke, içinde basbayağı kaloriferi olan bir ev. Tarihe geçecek bir adam bu Sadık ağabey, buralarda ziyan oldu.
İşte Fincan teyzenin farklılığı burada ortaya çıkıyordu. Aysel ablanın inşaat becerisi, teknik konulara olan merakı sayesinde evin hem elektriği hem de suyu kamudandı. Yani banyo kapısını beklemesi gereksizdi. Tüm tesisat sistemini Aysel abla tek başına elleriyle döşemişti. Aslında bir iki kez elektrik çarpmasına uğrayarak ağzı gözü yamulmuştu; ama yine de o haliyle bile koca bulmuştu. Gerçi Paşa amcanın onaylamadığı bir evlilikti; ama Aysel abla artık amelelikten de Paşa amcanın dırdırından da bıkmıştı. Artık evlenip evinin hanımı olacak ve hiçbir tamirat, inşaat işine bulaşmayacak, sürekli çalı gibi olan ellerini kremleyecekti. Aysel abla da kendinden öncekiler, ablaları gibi görücü usulü tanışmıştı Cevat ağabeyle. Önce Paşa amca hiç karşı gelmeyip bu evliliğe olur vermiş ve nişan yapılmıştı. Olan ondan sonra olmuştu, Paşa amca Cevat ağabeyi takibe almış ve ondan iyi bir koca olmayacağına karar kılmıştı. Paşa amcanın kendince geçerli bir nedeni vardı, Cevat ağabey gelip giderken elinde hiç gazete görmemişti. Paşa amca Aysel ablaya şikâyetleniyordu:

Arıza Babaların Çatlak Kızları - Ayten Kaya Görgün
Arıza Babaların Çatlak Kızları – Ayten Kaya Görgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir